Kwalifikowana pieczęć elektroniczna dla firm
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna jest cyfrowym odpowiednikiem klasycznej, firmowej pieczątki. Rozwiązanie to umożliwia pracownikom firmy, organizacji, uczelni lub urzędu elektroniczne ‘stemplowanie’ oficjalną pieczęcią instytucji setek dokumentów cyfrowych w krótkim czasie. Stemplowane elektronicznie dokumenty są automatycznie opatrywane znacznikiem czasu.
Firmowa pieczęć elektroniczna, wykorzystywana przez osobę prawną – firmę lub instytucję, pełni identyczną funkcję jak kwalifikowany podpis elektroniczny w przypadku osoby fizycznej, czyli pozwala na jednoznaczną identyfikację podmiotu formalnie zatwierdzającego dany dokument. Co ważne, kwalifikowany certyfikat użyty do weryfikacji pieczęci zawiera jedynie dane instytucji, bez danych osobowych pracowników. Dokumenty w wersji cyfrowej opatrzone kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną są w świetle prawa traktowane na równi z tymi w wersji papierowej i mają prawnie wiążącą moc na terenie Polski oraz UE.
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna to narzędzie wprowadzone Rozporządzeniem eIDAS Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Dokument obowiązuje w całej Unii Europejskiej od 1 lipca 2016 r. i jest stosowany w polskim porządku prawnym. Pieczęć elektroniczna pozwala na potwierdzenie integralności oraz źródła pochodzenia dokumentu lub pliku. Dane do składania kwalifikowanej pieczęci są przechowywane w kwalifikowanym urządzeniu do składania podpisów, wpisanym na unijną listę takich urządzeń.
Pieczęć elektroniczna identyfikuje firmę, zapewnia integralność danych, uwierzytelnia nadawcę i spełnia wszelkie wymogi prawne. Pieczęci elektronicznej nie można podrobić, a kontrahent ma pewność, że faktura, oferta, lub inny dokument pochodzi z konkretnego, potwierdzonego źródła. To optymalny sposób na szybkie i wiarygodne autoryzowanie oficjalnej korespondencji firmowej, faktur elektronicznych, ofert dla klientów, dokumentów prawnych, materiałów reklamowych, dyplomów, legitymacji, zaświadczeń i certyfikatów.